sobota, 9 kwietnia 2016

Co mówią etykiety na słoiczkach dla dzieci???



Pewnie nie raz  zdarzyło Ci się podać dziecku jedzenie ze słoiczka, ale czy przeczytałaś jego skład? Na co powinniśmy zwrócić uwagę kupując gotowe posiłki dla dzieci? Oto kilka cennych rad:

1. Produkt powinien mieć logo unijne, czyli gwiazdki na zielonym tle, układające się w kształt liścia. To daje nam gwarancję, że żywność w słoiczku pochodzi z upraw i hodowli ekologicznych. Na niektórych słoiczkach oprócz loga unijnego możemy zauważyć też informację o tym  kto dokonał certyfikacji oraz znaczek z napisem BIO, co oznacza, że produkt spełnia wyższe standardy jakościowe niż te przewidziane prawem Unii Europejskiej.



2. Na etykietach jest też informacja czy posiłek zawiera gluten. Jest to bardzo ważne dla dzieci z nietolerancją na gluten lub tych dzieci, którym stopniowo wprowadzamy do diety gluten


3. Zwróćmy uwagę również na obecność cukru w posiłku, nie powinno go być w produktach dla niemowląt, zwłaszcza, że to tylko puste kalorie bez żadnych wartości odżywczych. Na etykietach niektórych produktów cukier występuje w postaci syropu glukozowo-fruktozowego (lub syropu owocowego), który powoduje otyłość. Syrop ten ma wysoki indeks glikemiczny, co powoduje wzrost glukozy we krwi, przez co dziecko jest szybciej głodne, je co raz częściej i więcej i przez to tyje.Wyjątkiem jest fruktoza, jest to naturalny cukier, pochodzący z owoców. Na etykiecie jednej z popularnych kaszek na drugim miejscu mamy nazwę cukier, a kilka miejsc dalej mamy maltodekstrynę, która również jest cukrem, czyli większość kaszki stanowi cukier. 

4. Kolejnym ważnym elementem w składzie pokarmów dla dzieci są tzw. "zapychacze", zagęszczacze, które są stosowane by zużyć do produkcji mniej prawdziwego jedzenia. Należą do nich m.in.: skrobia kukurydziana, mączka ryżowa, skrobia modyfikowana, są one poddawane wybielaniu, a następnie dodawane są do nich konserwanty (o których już producenci nie piszą na etykiecie).Uwaga też na produkty spulchniające - wodorowęglan sodu. Woda również należy do "zapychaczy". Niektórzy producenci nie piszą procentowo ile jest zagęszczacza w słoiczku, co oznacza, że możemy podać dziecku zagęszczoną wodę. Składniki te nie są szkodliwe dla dzieci, ale podając gotowy posiłek dziecku chcemy mieć pewność, że jest on pełnowartościowy. 

5. Warto też zerknąć na zawartość mięsa w słoiczku, tzw. "dobre słoiczki powinny mieć co najmniej 40% mięsa (z kurczaka, indyka czy wołowinę)

Jeśli chcemy podawać dziecku jedzenie pełnowartościowe i decydujemy się na gotowe posiłki to czytajmy uważnie ich etykiety i tabele wartości odżywczej. 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz